Diyanet 23 Aralık 2016 Türkiye Geneli Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Türkiye genelinde yayımlamış olduğu bu haftaki cuma hutbesinin konusu "ALLAH’IN YARDIMI MÜMİNLERLE BERABERDİR"

Diyanet 23 Aralık 2016 Türkiye Geneli Cuma Hutbesi Diyanet

Diyanet hutbe konusunda geç kalmasından dolayı imamlarımız gereği gibi hutbeye hazırlanamamakta. Bu da imamlarımızı sıkıntıyı sokmakta. Diyanet İşleri Başkanlığı şikayetlere rağmen cuma hutbelerini perşembe günleri ikindi namazından sonra yayımlamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı cuma hutbesini yayımladığı andan itibaren sitemizden indirebilirsiniz.  Hayırlı cumalar.

HUTBE YAYINLANDI İNDİREBİLİRSİNİZ

İLİ           : GENEL
TARİH    : 23.12.2016

Hutbeyi İndir     

 

ALLAH’IN YARDIMI MÜMİNLERLE BERABERDİR.

 

Cumanız Mübarek Olsun Aziz Kardeşlerim!

Okuduğum âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Gevşeklik göstermeyin, üzüntüye kapılmayın. Eğer inanmışsanız üstün gelecek olanlar sizlersiniz”1

Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Sizden her biriniz, öleceği güne kadar Allah’a hüsn-i zan besleyerek ümitvar olmaya devam etsin.”2

Kardeşlerim!

İlk Müslümanların “zorluk yılları” adı verilen dönemleri olmuştur. Öyle ki bu zorluk yıllarında Mekkeli müşrikler, Müslümanları meşakkatle dolu boykot yıllarını yaşamaya maruz bıraktılar. Onlara her türlü kötülüğü reva gördüler. Allah’a ibadet etmekten dahi alıkoydular. Sırf Allah’a olan imanlarından dolayı işkenceler yaptılar, kimilerini şehit ettiler.

Fakat Rabbimiz, o zorlukları kendisine gönülden teslim olmuş müminler için hep kolaylıklara dönüştürdü. Bu zorlukların akabinde daima bir kolaylığın, bir rahmetin geleceğini müjdeledi. Bu hususu Rabbimiz 

Şüphesiz her zorlukla beraber bir kolaylık vardır.”3 âyet-i kerimesiyle bir kanun olarak insanın hayatına yerleştirdi. Allah Resulü (s.a.s) de, ashabıyla birlikte bütün bu zorlukların üstesinden geldi. Hicretle beraber Müslümanlar cihanşümul bir medeniyetin temelini attılar.

Aziz Müminler!

Bugün de hem millet olarak hem de İslam âlemi olarak, Peygamberimiz ve onu tasdik eden ilk müminlerin yaşadığı zorlukların benzerlerini yaşıyoruz. Kötülük, her geçen gün etrafımızı ve bütün insanlığı kuşatıyor. Bilhassa şiddet ve terörle kalplerimize korku salınmaya, gücümüz zayıflatılmaya çalışılıyor. Bu zorluk zamanlarında biz müminlerin sakınması gereken en büyük tehlike ise ümidin kaybedilmesidir. Tefrikaya düşülmesidir. Birlik ve beraberliğin yitirilmesidir. Kardeşliğe sahip çıkmaktan, mazluma umut olmaktan vazgeçilmesidir.

Kardeşlerim!

Bugün milletimize yöneltilen kötülüklerin üç gayesi vardır. Birincisi, yüzyıllardır bu topraklarda barış ve huzur içerisinde birlikte yaşayan aynı milletin fertlerini birbirine düşürmektir, kardeşler topluluğunu karşı karşıya getirmektir. Milletimizin arasına fitne ve tefrika tohumları ekmektir. Lakin bunlar, beyhude birer çabadır. Zira bizler Malazgirt’te, Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde omuz omuza nice şehitler vererek bu toprakları hep birlikte vatan kılmış bir milletiz. Biz aynı ülkenin, aynı kültürün, aynı tarihin çocukları olduğumuz gibi, aynı dinin, aynı kitabın, aynı peygamberin müminleriyiz.

Bugün de kötülüklere, şiddet ve teröre karşı milletçe verilecek en büyük cevap, birbirimize daha fazla kenetlenmek, daha fazla sahip çıkmaktır. Kardeşlik misakımızı yenilemektir. Kalplerimizin arasına sokulmak istenen fitne ve fesada asla geçit vermemektir.

Kıymetli Kardeşlerim!

Milletimizin karşı karşıya olduğu kötülüklerin ikinci gayesi, bizleri umutsuzluğa sevk etmektir. Millet olarak bizim dünyayla, hayatla bağımızı koparmaktır. İnancımızı, bizi millet kılan değerlerimizi, aidiyet duygumuzu, ümidimizi, özgüvenimizi yok etmektir. Lakin bizler, ümitsizliği haram ilan eden bir dinin mensuplarıyız. Şartlar ne olursa olsun geleceğe dair umudunu asla kaybetmeyen bir peygamberin ümmetiyiz.

Kardeşlerim!

İstiklal ve istikbalimizi hedef alan kötülüklerin üçüncü gayesi, milletimizi yeryüzündeki mazlum, mağdur ve mahrumların ümidi olmaktan çıkarmaktır. Oysa bizler, Halep’teki masum yavruların, gönlü yaralı kadınların, beli bükük yaşlıların umudu olmaya devam etmeliyiz. Kaderine terkedilmiş Arakan’daki mazlumların, yüzyıllarca sömürülmüş Afrika’daki mahrumların ümidi olmaya devam etmeliyiz. Bizler bu bilinçle kötüye karşı iyinin, batıla karşı hakkın, zalime karşı mazlumun yanında durmaya devam etmeliyiz.

Kardeşlerim!

Hutbemizi bitirirken dün sınırımızda milletimizi şer ve kötülüklerden korumak için mücadele ederken ölümsüzleşen aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum. Rabbimiz, aziz milletimize zeval vermesin. İstikbal ve istiklalimize kast edenlere karşı bizlere güç, kuvvet ve metanet ihsan eylesin. Bizleri yolunda sabit kılsın. İnkârcılara karşı nusret ve inayetini, rahmet ve himayesini bizlerden esirgemesin. Âmin

1 Âl-i İmrân 3/139.

2 Müslim, Cennet, 82.

3 İnşirâh, 94/5-8.

Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Administration @Hutbe

22 Aralık 2016 17:59

Diyanet hutbeyi zaten dhys sitesinde yayınlıyor her görevli şifreyle giriş yapıyor ve hutbeyi problemsiz indiriyor geç vermesi bizi sıkıntıya sokmuyor. Siz kendi işinize bakın hutbeyi imamlar okur sizin site okumuyor boşuna kaygılanmayın... Admin: Canım kardeşim talep var ki bizde bu hutbeyi yayımlıyoruz. Demek ki kardeşim sen de bizim siteyi takip edenlerdensin. Kardeşim bu işlerle vakit kaybetme git bir hadis oku bir ayet oku... Vaktini boşa harcama...

HUTBECİ @Diyanet bunu okusun

21 Aralık 2016 22:37

http://www.mahihaber.com/2016/12/cuma-hutbeleri-uzerine-bir-kac-kelam.html

Garip bir adam @ne bu şiddet bu celal

k d 20 A 20:6

Administration adlı yorumcu kardeş hayırdır. neden rahatsız oldun. İsteyen imamlar, hocalar, din görevlileri istedikleri yerden hutbeyi alabilirler. seni niye rahatsız ediyor. bak yetkilinin dediği gibi sen bile takip ediyorsun ve rahatsızlık duyuyorsun. dini haberler konusunda ve diyanetle ilgili şimdilik en sağlam site... kimileri gibi mehmet görmez e yalakalık yapmıyor... hutbeleri istediğimiz yerden alırız

misafir @dini haberler sitesini tebrik ediyorum

k d 19 A 20:6

dini haberler sitesi 3 aydan bu yana takip ediyorum. adamlara helal olsun aynı çizgide devam ediyorlar. Maalesef adı dini site olan bir çok dini haber siteleri Diyanete yalakalık yapma derdinde. hele hele dinihaberler sitesi işi iyice sulandırdı. hakaretlere, ithamlara varan habercilik kafalarıyla ne yapmak istediklerini çözemedim. inşaallah bu sitede onlara benzemez.

Haber Scripti: Medya İnternet